در باره خال های پوست/خال​ها را دستکاری نکنید


در باره خال های پوست/خال​ها را دستکاری نکنید

خیلی ها با خال های متعددی که بر سطح پوستشان دارند، براحتی کنار می آیند و از داشتن آن احساس ناراحتی نمی کنند. حتی برخی از افراد وجود تک خال هایی روی گونه یا گوشه لب خود را نشانه زیبایی می دانند و هرگز به فکر برداشتن آن نمی افتند، اما در مقابل افرادی هستند که بشدت از خال های ریز و درشت پراکنده در قسمت های مختلف بدن خود و بویژه صورت احساس ناخوشایندی دارند و درصدد برداشتن این خال ها از طریق موثر ترین و البته کم عارضه ترین روش ها هستند.

 

نکته مهمی که ذهن بسیاری از افراد را درگیر می کند، آن است که برداشتن خال به سرطانی و بدخیم شدن آن منجر شود، اما به گفته دکتر سیدمسعود داوودی، متخصص پوست چنین برداشتی نادرست است. به بیان دیگر، برداشتن خال به سرطانی شدن آن منجر نمی شود و فقط گاهی تشخیص این که خالی سرطانی است، پیش از برداشتن و انجام نمونه برداری ممکن نیست.به همین دلیل شخص پس از برداشتن خال از سرطانی بودن آن مطلع می شود، اما در اغلب موارد، مشخصات ظاهری خال های غیر مادرزادی از جمله شکل حاشیه، رنگ بندی و بروز زخم های مزمن روی خال به تشخیص بدخیمی این نوع لکه های پوستی کمک می کند.


اصولا خال ها به دو نوع ملانوسیتی اکتسابی و مادرزادی تقسیم می شود.در مورد خال های مادرزادی همان طور که از نامش پیداست از بدو تولد ظاهر می شود و گاهی ممکن است اندازه آن طی چند هفته یا ماه افزایش پیدا کند که در این صورت باید نسبت به برداشتن آن بسرعت اقدام کرد.

 


خال های مادرزادی خطرناک


به گفته دکتر داوودی خال های مادرزادی، بویژه خال هایی که قطرشان بیش از ۲۰ سانتی متر است، مستعد بدخیمی هستند. به همین علت توصیه می شود این نوع خال ها به محض آن که وضعیت عمومی نوزاد در بدو تولد اجازه دهد، از طریق جراحی برداشته شود، اما در مورد خال های کوچک مادرزادی، امکان کمتری برای بدخیمی وجود دارد و در صورتی که اندازه یا شکل این خال ها دچار تغییراتی نشود، می توان از کنارشان بدون نیاز به اقدام درمانی خاصی گذشت.

 


خال های اکتسابی معمولا بی خطر است


برخلاف خال های مادرزادی، خال های اکتسابی در سنین بالاتر و بتدریج ظاهر می شود. اوج پیدایش این نوع خال ها در سنین دبیرستان و بالاتر است. البته علاوه بر عامل بلوغ، عوامل دیگری چون حاملگی یا تجویز هورمون های غدد فوق کلیه نیز ممکن است در بروز یا تشدید این نوع خال ها نقش داشته باشد.


دکتر داوودی معتقد است تا زمانی که شواهد و مستندات تشخیصی مبنی بر بدخیمی خال اکتسابی وجود نداشته باشد، اجباری برای برداشتن آن وجود ندارد. حتی بسیاری افراد تصور می کنند که قرار گرفتن خال های اکتسابی در معرض ساییدگی با لباس یا وسایل ریش تراشی به سرطانی شدن آن منجر می شود، در حالی که چنین باوری کاملا اشتباه است.

 


خال های سرطانی


اما بسیاری از خال های بدخیم دارای مشخصات ظاهری خاصی هستند که از سوی متخصص پوست، حتی قبل از نمونه برداری قابل تشخیص اند. دکتر داوودی می گوید: معمولا ابعاد خال های اکتسابی بدخیم بیش از شش میلی متر است. حاشیه این نوع ضایعات نامنظم و موج دار است و دارای رنگ بندی یکنواختی نیست. همچنین گاهی این نوع ضایعات بدخیم به طور مکرر زخم و دوباره بهبودی پیدا می کند. گاهی نیز زخم ها به طور کامل خوب نمی شود و با خارش و ترشحات خونی همراه است. بعلاوه هر نوع تغییری که در ظاهر یک خال در عرض چند روز یا چند هفته بروز پیدا کند، قابل بررسی و پیگیری است.

 


برداشتن خال، همیشه بدون درد نیست


خال ها حتی اگر سرطانی نباشند، ولی به دلیل اثراتی که بر زیبایی شخص می گذارند، می توانند برای برخی افراد آزار دهنده باشند. در چنین شرایطی برداشتن خال و انتخاب روشی موثر و کم عارضه برای این منظور و مهم تر از آن باقی نماندن اثر یا جای زخم پس از برداشتن خال، بسیار پر اهمیت است.


دکتر داوودی با اشاره به این که خال ها را می توان از طریق دو روش لیزر و جراحی برداشت، می گوید: خال های مسطح را که دارای اختلاف رنگ زیادی با پوست اطرافش باشد، می توان با لیزر برداشت، ولی خال های عمیق، بویژه اگر روی آن مو وجود داشته باشد با روش جراحی و زدن بخیه قابل برداشتن است. البته گاهی امکان آن که جای برداشتن خال در ناحیه باقی بماند زیاد است که در چنین شرایطی توصیه به برنداشتن خال می شود. معمولا خال های ناحیه کتف، شانه، بازوها و سینه با خطر بیشتری از نظر ایجاد گوشت اضافه، پس از برداشتن خال همراه است.


این متخصص پوست تاکید می کند: شانس باقی ماندن جای خال پس از برداشتن در افراد مختلف بسته به رنگ و سطح ترمیم پوست شان متفاوت است. بعلاوه در کسانی که در نقاط مختلف پوست خود خال های متعدد دارند خطر عود مجدد خال های برداشته شده نیز وجود دارد.


پونه شیرازی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه