دندان و لثه زیر ذره بین/معمای دندان عقل


دندان و لثه زیر ذره بین/معمای دندان عقل - تصویر 1

مجموعه دندان و لثه در آغاز دستگاه گوارش قرار دارد و نقشی بسیار کلیدی در هضم غذا را به عهده گرفته است. هر یک از دندان ها در این مجموعه با شکل و محل استقرار خاص خود وظیفه خاصی را در جویدن غذا به عهده دارند و لثه نیز به عنوان بستر آنها، در تثبیت و تسهیل عملکرد دندان ها به آنها کمک می کند.

 


به طور کلی انسان بالغ ۳۲ عدد دندان در دهان خود دارد که این دندان ها به چهار دسته دندان های پیش، دندان های نیش، دندان های آسیاب کوچک و نیز دندان های آسیاب تقسیم می شوند و هریک از این دسته ها کارکرد خاصی دارند. در کنار این انواع دندان، دندان های عقل نیز قرار دارند که حضورشان کمی معمایی است.


● ساختمان دندان و لثه

 


با وجود این تنوع، همه دندان ها ساختمان کلی واحدی دارند و از اجزای مشترکی تشکیل شده اند که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.


تاج دندان: بخش بالایی دندان که در میان سایر بخش ها تنها بخشی است که در دیدرس قرار دارد.

 


لثه: بافتی ماهیچه ای است که قسمت های تحتانی دندان را در خود جای داده و از آنها مراقبت به عمل می آورد. قسمت فوقانی لثه که به راحتی در فضای دهان دیده می شود و به تاج دندان نیز متصل است، خط لثه نام دارد. این خط عموما و در صورت سلامت باید برآمده و محکم

باشد.

 


ریشه دندان: این بخش از دندان که فرمی باریک و نوک تیز دارد، در فک جا خوش کرده و به کمک استخوان فک درون دهان مستقر شده است.


عصب دندان: این جزء دندان مانند هر عصب حسی دیگر گرما، سرما، فشار، درد و احساس هایی از این دست را از دندان به مغز منتقل می کند.

 


● دندان ها چه می کنند؟


همان گونه که پیشتر گفتیم، هر دسته از دندان ها عملکرد خاصی دارند که مجموعه این عملکردها در کنار هم عمل جویدن و نخستین مرحله هضم غذا در ناحیه دهان را تکمیل می کند.

 


دندان های پیش (دندان های جلو): این دندان ها که در ناحیه جلوی لثه قرار دارند، در اصل یک ابزار برش محسوب می شوند و مانند یک چاقوی تیز یا یک قیچی تکه های درشت غذا را می برند و به تکه های کوچک تر تبدیل می کنند.


دندان های نیش: این دندان ها که در دو سوی دندان های پیش قرار دارند، مانند یک سرنیزه نوکی برجسته و تیز دارند و وظیفه پاره پاره کردن و سوراخ کردن الیاف و بافت مواد غذایی را به عهده گرفته اند.

 


دندان های آسیاب کوچک: این دندان ها درست بعد از دندان های نیش قرار دارند و دو برجستگی تیز در بالای تاج شان قرار گرفته است که به کمک آنها غذا را بیش از پیش تکه تکه و خرد می کنند.


دندان های آسیاب: این دندان ها ساختمان و شکل بسیار مستحکم و باصلابتی دارند و در واقع قوی ترین دندان ها به شمار می روند. دامنه کاربرد این نوع دندان از سایر انواع دیگر بیشتر است زیرا در انتهای مسیر فعالیت مجموعه دندان ها، مواد غذایی را کاملا خرد و آسیاب و آماده بلع می کنند.

 


معمای دندان عقل: دندان عقل که به «دندان آسیاب سوم» نیز موسوم است در زمانی بسیار دیرتر از سایر دندان ها در اواخر سنین نوجوانی و اوایل جوانی، یعنی بین سنین ۱۷ و ۲۱ سال، سبز می ش��ند و رشد می کنند. به دلیل همین دوره سنی است که به دندان عقل معروفند. علم پزشکی تاکنون کارکرد خاصی را برای این دندان ها کشف نکرده است. به علاوه این دندان ها هنگام رشد مشکلاتی را پدید می آورند که در بسیاری موارد فرد را ناگزیر از کشیدن آنها می کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه