قبل از کاشت مو در سر این نکات را بدانید


قبل از کاشت مو در سر این نکات را بدانید - تصویر 1

بسیاری با این سوال روبرو هستند که عمل پیوند مو یا کاشت مو چه نوع عملی است؟ این عمل به زبان ساده کاشتن ریشه های مو در محل های کم پشت یا طاس به روش جراحی است...


معمولا این ریشه های مو از ناحیه پشت سر خود فرد برداشته می شود. عمل به صورت سرپایی است و نیازی به بستری شدن ندارد. مدت آن هم معمولا بین ۶ ۳ ساعت است و با استفاده از بی حسی موضعی صورت می گیرد. بیمار طی مدت عمل آرام است و دردی احساس نمی کند و کاملا در جریان مراحل قرار دارد و طی آن می تواند مطالعه کند یا به موسیقی مورد علاقه اش گوش دهد. پس از خاتمه عمل، بیمار به منزل می رود.

نکات لازم


-بهتر است عصر روز قبل از عمل و صبح قبل از رفتن به کلینیک کاشت مو، سرتان را شسته باشید. در مورد نوع شامپویی که استفاده می کنید حتما با پزشکی که کاشت را انجام می دهد، مشورت کنید.

-لباستان مناسب باشد. لباسی توصیه می شود که از جلو دکمه داشته باشد تا بعد از عمل مجبور نشوید آن را از سر بپوشید و به این ترتیب فشار به محل کاشت وارد نشود.

 

 

-در مورد نحوه رفت و برگشت به مرکز کاشت مو، از قبل برنامه بریزید تا نقل و انتقال شما بدون استرس و فشار انجام شود.

-اگر به دیابت (مرض قند) مبتلا هستید، حتما به جراحی که قرار است کاشت را برایتان انجام دهد اطلاع دهید تا رژیم غذایی و داروهایتان را برای روز عمل تعیین کند.

 

 

-از ۷ روز قبل از عمل به هیچ وجه آسپیرین یا هر نوع داروی ضدالتهاب مصرف نکنید. در این مورد از قبل به جراحتان اطلاع بدهید تا اگر لازم است تغییراتی در داروها ایجاد شود، برایتان مشخص کند.

-از یک هفته قبل از عمل کاشت مو، مصرف نوشیدنی های الکلی، مولتی ویتامین ها، ویتامین B۱ یا ویتامین E ممنوع است.

-از ۳ روز قبل از عمل کاشت و همان روز عمل، به هیچ وجه نباید سیگار مصرف شود زیرا جریان خون سر را کاهش می دهد.

 

 

-هیچ دارویی را روز قبل از عمل کاشت مو، مصرف نکنید مگر پزشک معالج توصیه کرده باشد. روز عمل کاشت مو، از مصرف قهوه نیز خودداری کنید.

-قبل از کاشت مو، موهایتان را کوتاه یا رنگ نکنید. اتفاقا اگر موها بلند باشد به طور موقت روی ناحیه ای که موهای لازم برای کاشت برداشته شده و بخیه دارد می پوشاند تا محل بخیه جوش بخورد.

 

 

-بهتر است قبل و تا مدتی بعد از عمل کاشت مو، غذاهای تند یا ادویه جات مصرف نشود. گاهی پاسخ بدن به ادویه جات، تعادل لازم را به هم می زند و اگر واکنش های آلرژیک و حساسیت رخ بدهد، مشکلاتی برایتان ایجاد می کند.

-به این نکته توجه کنید که حین انجام کاشت مو، دردی حس نمی کنید. ترس از درد، در روز قبل از عمل یا همان روز ممکن است استرس و برایتان مشکل ایجاد کند. با قاطعیت می توان گفت هیچ دردی حس نمی شود و حین عمل به راحتی می توانید فیلم تماشا کنید، موسیقی گوش دهید یا حتی چرت بزنید.

 

 

-قبل از انجام کاشت مو باید در مورد پزشکی که این کار را برایتان انجام می دهد کاملا تحقیق کرده و با درایت، فردی را انتخاب کنید که تبحر داشته باشد. وقتی با آگاهی انتخاب کنید و به پزشک و گروه کاشت مو اعتماد کامل دارید و استرس پیدا نمی کنید. توجه کنید استرس می تواند سلامت جسم و روان شما را به هم بزند و روند کار را با مشکل مواجه کند.

 

-اگر به صرع یا بیماری قلبی مبتلا هستید یا داروهایی خاص مصرف می کنید، ممکن است کاشت مو برایتان انجام پذیر نباشد. به همین دلیل قبل از عمل، صادقانه هر نوع بیماری یا مشکلی دارید یا هر نوع دارویی که مصرف می کنید، با پزشک در میان بگذارید. خلاصه کلام اینکه با خودتان صادق باشید و به خودتان دروغ نگویید. اگر حقایق را با جراح یا پزشکی که کاشت مو انجام می دهد در میان نگذارید سلامت خودتان شدیدا به خطر می افتد.

 

 

-به هیچ وجه برای افرادی که موادمخدر یا روانگردان استفاده می کنند، کاشت مو انجام نمی شود.

-اگر هر نوع ماده شیمیایی برای تقویت یا حالت دهی به مو یا هر دلیل دیگری مصرف می کنید قبلا به پزشک اطلاع دهید.

 

-اگر قبلا از محلول ماینوکسیدیل یا داروی فیناستراید استفاده می کردید (هر دو برای افزایش رشد مو و جلوگیری از ریزش مو استفاده می شوند) حتما به پزشکتان اطلاع دهید.

دکتر محمدعلی تقی‌پور

متخصص جراحی و فلوشیپ جراحی زیبایی

عضو انجمن بین‌المللی جراحان پیوند مو

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه