کاربردهای هیپنوتیزم/هیپنوتیزم چیست؟


کاربردهای هیپنوتیزم/هیپنوتیزم چیست؟ - تصویر 1

سال ها پیش وقتی واژه وارداتی هیپنوتیزم سر زبان ها افتاد، بی آن که معنای دقیقی برایش آورده شود، بسیاری از افراد دنبال ساعت جیبی یا یک گردن بند بلند می گشتند به صورت آونگ مقابل چشمان تکان دهند: « حالا با شمارش من به خوابی عمیق فرو می روی و با خواست من از این خواب بیدار می شوی.»

 


کمتر کسی بود که حاضر شود خودش را در مقابل این فن تازه وارد به آزمون بگذارد. از شایعاتی که کوچه به کوچه می گذشت تا تصویری که رسانه ها از این شیوه به نمایش می گذاشتند، همه چیز دست به دست هم داد تا موج بی اعتمادی به این درمان روان شناختی ـ هیپنوتیزم ـ ایجاد شود. برخی آن را شیوه ای خرافی و وهم آلود می دانستند و عده ای به آن تردستی می گفتند، اما حالا بعد از گذشت سال ها، متخصصان توانسته اند فاصله این شیوه درمان و بیماران را کوتاه تر کنند و درمان علمی از طریق هیپنوتیزم را به عنوان یکی از شیوه های معتبر برای از میان بردن بسیاری از بیماری های روانی یا حتی جسمی معرفی و اجرا کنند.


● ایجاد هیپنوتیزم

 


در هیپنوتیزم، فردی که علاقه مند و آماده همکاری است (تنها چنین افرادی در بیشتر موقعیت ها قابل هیپنوتیزم شدن هستند) بخشی از کنترلی را که بر رفتار خود دارد به هیپنوتیزم کننده واگذار می کند و تحریفاتی را در واقعیت می پذیرد. برای ایجاد این حالت، هیپنوتیزم کننده از روش های مختلفی استفاده می کند. برای مثال، ممکن است از هیپنوتیزم شونده بخواهد در حالی که بتدریج آرامش می یابد تمام افکار خود را بر شیء معینی (مثلا پونزی روی دیوار) متمرکز کند. می توان به هیپنوتیزم شونده تلقین کرد که دچار خواب آلودگی است، اما کلمه خواب در اینجا جنبه استعاره دارد، چون به هیپنوتیزم شونده گفته می شود که واقعا به خواب نخواهد رفت و همچنان به صدای هیپنوتیزم کننده گوش فرا خواهد داد.


● ویژگی های هیپنوتیزم شدن

 


این تغییرات از مشخصات هیپنوتیزم است:


برنامه ریزی متوقف می شود. فردی که عمیقا هیپنوتیزم شده، مایل نیست خودش دست به فعالیتی بزند و ترجیح می دهد صبر کند تا آنچه هیپنوتیزم کننده به او تلقین می کند، انجام دهد.

 


توجه، گزینشی تر از معمول می شود. هیپنوتیزم شونده که به او گفته شده است تنها به صدای هیپنوتیزم کننده گوش فرا دهد، صداهای دیگر را نشنیده می گیرد.


تخیلات غنی به آسانی برانگیخته می شود. هیپنوتیزم شونده ممکن است بدون جابه جایی، در زمان و مکانی دیگر سرگرم تجربه های لذت بخش شود.

 


واقعیت آزمایی کاهش می یابد و تحریف واقعیت پذیرفته می شود. شخص هیپنوتیزم شده ممکن است بی چون و چرا تجربه های موهومی را بپذیرد. البته پذیرش این تجربه های موهوم تنها در صورتی اتفاق می افتد که خارج از اصول اخلاقی فرد نباشد.


فردی که بسیار هیپنوتیزم پذیر است، با دریافت دستور، همه یا قسمت عمده وقایع جلسه هیپنوتیزم را فراموش می کند، اما با صدور علامتی که قبلا تعیین شده، همه خاطرات آن جلسه را به یاد می آورد

 


تلقین پذیری، افزایش می یابد. اصولا هیپنوتیزم شدن شخص منوط به این است که تلقین پذیر باشد، اما این که تلقین پذیری در حالت هیپنوتیزم افزایش می یابد یا نه، خود نکته بحث بر انگیزی است. تحقیقات روان شناسان حاکی از افزایش مختصر در تلقین پذیری به دنبال هیپنوتیزم شدن است، اما این افزایش به اندازه ای نیست که تصور می شود.


در بیشتر موارد فراموشی پس هیپنوتیزمی دیده می شود. فردی که بسیار هیپنوتیزم پذیر است، با دریافت دستور، همه یا قسمت عمده وقایع جلسه هیپنوتیزم را فراموش می کند، اما با صدور علامتی که قبلا تعیین شده، همه خاطرات آن جلسه را به یاد می آورد.

 


● کاربردهای هیپنوتیزم


روی هیپنوتیزم و آثار موفقیت آمیز متفاوت آن به لحاظ بالینی مطالعه شده است. برای مثال، برخی کاربردهای متعدد آن عبارت است از:

 


۱ ـ درمان های روان شناختی، ۲ ـ کاهش وزن، ۳ ـ درمان بیماری های پوستی، ۴ ـ آرامش بخشیدن به بیماران مضطرب نیازمند جراحی، ۵ ـ کنترل درد، ۶ ـ کنترل عادت ها و روشی برای احساس آرامش، ۷ـ افزایش عملکرد ورزشی، ۸ ـ درمان های پزشکی، ۹ ـ ترک سیگار، ۱۰ ـ کاهش استرس، ۱۱ـ فیزیوتراپی و ۱۲ ـ آموزش.

● ۵ باور اشتباه درباره هیپنوتیزم

 


۱ ـ شخص هیپنوتیزم شده ممکن است دیگر از خواب مصنوعی که در آن فرورفته، بیرون نیاید. این یکی از باورهایی است که افراد را از انجام هیپنوتیزم می ترساند. در حالی که این چنین نیست و حتی در صورت ترک فرد هیپنوتیزم شده توسط فرد هیپنوتیزم کننده، فرد به خواب می رود و بعد از مدتی بیدار می شود.


۲ ـ در هیپنوتیزم، فرد هر رفتاری که به او دستور داده می شود، اجرا می کند و هر سوالی را که از او پرسیده می شود، پاسخ می دهد. این چنین نیست، فرد در هیپنوتیزم تنها رفتارهایی را انجام می دهد که با اصول اخلاقی و اعتقادی او همخوانی داشته باشد و سوالاتی را جواب می دهد که پاسخش را می داند و با اعتقادات او متضاد نیست.

 


۳ ـ همه افراد را می توان هیپنوتیزم کرد. بر اساس تحقیقات روان شناسان حدود ۵ تا ۱۰ درصد مردم را هیپنوتیزم کنندگان متبحر نمی توانند هیپنوتیزم کنند و بقیه مردم به درجات متفاوت هیپنوتیزم پذیرند.


۴ ـ می گویند افرادی که بسیار هیپنوتیزم پذیرند در موقعیت های اجتماعی دیگر نیز بسیار تلقین پذیر یا تسلیم پذیر هستند، اما یافته های پژوهشی نشان می دهد که چنین نیست.

 


۵ ـ از طریق هیپنوتیزم و بدون نیاز به راهبردهای درمانی می توان اختلالات روانی را درمان کرد. هیپنوتیزم تنها یک وسیله است که به روانکاوان، روان شناسان و روانپزشکان برای دستیابی به بخش ناهوشیار ذهن فرد که موجب اختلال او شده است، کمک می کند و درمان با بررسی و به چالش کشیدن این موارد که فرد از آنها آگاه نیست و ارائه راهبردهای درمانی، امکان پذیر است.

 

 

 

   گلاره خلدبرین
روان شناس

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه